Seminarium „Pankowski: prawdziwe i wiarygodne” w Instytucie Teatralnym

4 października o godzinie 12.00, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1) odbędzie się kolejne seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja” poświęcone dramaturgii Mariana Pankowskiego.

Seminarium towarzyszy publikacji tomu dramatów Mariana Pankowskiego „Królestwo” w wyborze Tomasza Chomiszczaka i opracowaniu edytorskim Blanki Mieszkowskiej (Wydawnictwo IBL).

Gośćmi redaktorów serii – Jacka Kopcińskiego i Artura Grabowskiego – będą:  Agata Duda-Gracz (reżyserka), Tomasz Chomiszczak (autor wyboru dramatów Pankowskiego „Królestwo”) i Jakub Momro (literaturoznawca).

Rozmowa toczyć się będzie wokół tematów sprowokowanych przez dramaturgię polskiego pisarza z Brukseli: ekspresja, afekt i retoryka w języku współczesnego teatru; obecność ciała na scenie i w tekście; intymny i publiczny charakter dyskursu dramatycznego; metateatralne i alegoryczne aspekty współczesnego tekstu scenicznego; a także: polskość – rytualna i zmysłowa; oraz postsekularna duchowość. 


W trakcie seminarium zostanie zaprezentowany dokument filmowy o Marianie Pankowskim pt. „Kozak brabancki” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.
Seminarium adresowane jest do studentów, doktorantów, badaczy i miłośników polskiej dramaturgii powojennej i współczesnej.

Wróć do listy

Polub nas na facebooku