Debata „Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?” w ramach przeglądu Nówka Sztuka

17 października o godz. 19:30 w Instytucie Teatralnym odbędzie się poprzedzona preludium muzycznym Zygmunta Krauzego debata „Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?” na zakończenie przeglądu „Nówka Sztuka. Dramaty Współczesnej Polski”, który od 14 października trwa na warszawskich scenach.

Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest okazją do rozmowy o miejscu współczesnych autorów piszących dla sceny w życiu teatru. O ich niedostatkach i bolączkach, o iskrzeniach na styku teatr-pisarz, a także o oczekiwaniach wobec dramatopisarzy, tak ze strony teatru, jak publiczności. Do rozmowy zaprosiliśmy laureatki tegorocznego Konkursu, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk i Malinę Prześlugę i autora nagrodzonej „Nieskończonej historii” Artura Pałygę, a pytania zadawać im będą członkowie Komisji Artystycznej, którzy obejrzeli wszystkie lub prawie wszystkie ze stu jeden spektakli biorących udział w 22. edycji Konkursu.

Debata „Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?” poprzedzona będzie preludium muzycznym pianisty Zygmunta Krauzego, który  zagra utwory Tomasza Sikorskiego wykorzystane w spektaklu „Holzwege” (TR Warszawa, tekst Marty Sokołowskiej, reż. Katarzyny Kalwat). Spektakl zdobył I nagrodę w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Pokazuje on przygotowania teatru do wystawienia sztuki o Tomaszu Sikorskim, kompozytorze kiedyś szanowanym i granym w kolejnych edycjach Warszawskiej Jesieni, potem odrzuconym i zapomnianym.

W dniach 14-16 października 2016 w ramach przeglądu „Nówka Sztuka” w warszawskich teatrach można było zobaczyć najciekawsze, nieprezentowane dotąd w stolicy realizacje współczesnego polskiego dramatu z sezonu 2015/2016: „Dybuka” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, „Lustrzaną chmurę” z Teatru Animacji w Poznaniu i „Nieskończoną historię” z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Trzecia edycja „Nówki Sztuki. Dramatów współczesnej Polski”, organizowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, była przeglądem spektakli nagrodzonych w 22. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Spektakle „Nówki Sztuki” prezentowane były na trzech warszawskich scenach, które są także partnerami tegorocznej edycji: w Nowym Teatrze, Ateneum i Collegium Nobilium. 

Wróć do listy

Polub nas na facebooku