Człowiek dramatopisarzy – spotkanie z Emilem Lansmanem w Instytucie Teatralnym

26 marca 2014 o g. 18:00 w Instytucie Teatralnym odbyło się spotkanie z Emilem Lansmanem, belgijskim wydawcą i animatorem życia teatralnego.

Wciśnięta między dwa olbrzymie ośrodki artystyczne – Francję i Niemcy – Belgia długo szukała swojego miejsca na kulturalnej mapie powojennej Europy. Kraj, latami identyfikowany jako ojczyzna sztuki zachowawczej i często zaściankowej (bo służącej źle pojmowanej misji narodowej) jest dziś jednym z najważniejszych ośrodków działań artystycznych, które niekoniecznie oddziałują siłą lokalnej specyfiki, ale włączają się w międzynarodowe prądy artystyczne i struktury organizacyjne. To oczywiście po części wpływ obecnej sytuacji politycznej tego kraju, który – dzięki ulokowaniu w Brukseli siedzib wielu ważnych instytucji międzynarodowych – stał się ośrodkiem wieloetnicznym i uprzywilejowanym miejscem spotkań różnorodnych kultur. Ale w znacznej mierze jest to wynik działań pokolenia wybitnych organizatorów życia artystycznego, które doszło do głosu trzy dekady temu: Belgia otworzyła się na działania młodych twórców urodzonych w tym kraju, ale stała się także pierwszym przystankiem na drodze do europejskiej i światowej kariery dla autorów z europejskich krajów rozwijających się i z innych kontynentów.

Jednym z najważniejszych architektów tego nowego systemu kulturalnego Belgii jest Emile Lansman, który – nie rezygnując z propagowania kultury frankofońskiej, zwłaszcza belgijskiej – umiał zainteresować Belgów twórczością innych narodów. Przyczynił się jednocześnie do większej otwartości belgijskiego środowiska teatralnego na nowy dramat, umiał zachęcać dramatopisarzy i reżyserów do bliższej współpracy, potrafił zjednywać sztuce sceny nowych widzów.

Prowadzone przez Piotra Olkusza spotkanie z Emilem Lansmanem poświęcone było współczesnej sytuacji teatralnej w Belgii – sposobom promowania twórczości dramatycznej, miejscu teatru w życiu kulturalnym tego kraju i relacjom kultury walońskiej z twórczością zagraniczną.
Obejrzyj relację ze spotkania na youtube:

 

Wróć do listy

Polub nas na facebooku