Kulturalne mosty. Czytania performatywne i spotkania z autorami rosyjskiej oraz polskiej najnowszej dramaturgii

Stowarzyszenie Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich było partnerem wydarzenia „Kulturalne mosty. Czytania performatywne i spotkania z autorami rosyjskiej oraz polskiej najnowszej dramaturgii”, które odbyło się w dniach 26-28 sierpnia w Warszawie i 30 września – 2 października w Sankt Petersburgu.

Projekt „Kulturalne Mosty” polega na wzajemnej prezentacji nietłumaczonych bądź niedawno przetłumaczonych – ale nieprezentowanych jeszcze na scenach – polskich i rosyjskich dramatów współczesnych. W Warszawie zaprezentowane zostały w formie czytań cztery rosyjskie teksty: „BA” Julii Tupikiny, „Anna Frank” Asyi Voloshyny oraz „Zwyczajna śmierć” i „Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej. W Sankt Petersburgu zaprezentowane zostały trzy polskie dramaty: „Gardenia” Elżbiety Chowaniec, „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz jeden dramat autorstwa Sandry Szwarc „Supernova Live” rekomendowany przez Stowarzyszenie Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich. Czytania przygotowane zostały przez polskich i rosyjskich reżyserów, a po nich odbyły się spotkania z autorami dramatów oraz dyskusje. Wzięli w nich udział również goście specjalni: Iwan Wyrypajew, Andrzeja Bubienia, Wieniamina Filsztyńskiego, Natalię Skorokhod. Rozmawiano o współczesnej dramaturgii polskiej i rosyjskiej, jej rozwoju, tematach, które podejmuje, oraz w jaki sposób znajduje drogę na polskie i rosyjskie sceny.
W dyskusjach z widzami podjęto sprawy wspólnych doświadczeń, podobieństw i różnic w postrzeganiu problemów kulturowych, społecznych, historycznych, dotyczących człowieka XXI wieku w Polsce i w Rosji. Zorganizowano „Dramaturgiczny Okrągły Stół”, w którym wzięli udział zaproszeni do projektu dramatopisarze z Polski i Rosji. Rozmawiano o własnych inspiracjach, warsztacie, kwestiach dotyczących praw autorskich, promocji własnej twórczości oraz innych problemach dotykających autorów teatralnych w obu krajach. Do udziału w „Dramaturgicznym Okrągłym Stole” zaproszeni zostali również polscy i rosyjscy widzowie.

***

Część polska projektu:
26 sierpnia, godz. 15.00, Teatr 6.piętro, scena główna
Obsada: Irena Jun, Michalina Sosna, Katarzyna Sosna, Krzysztof Szczepaniak, Robert Koszucki
Czytanie performatywne dramatu „Ba” Julii Tupikiny w reż. Macieja Wiktora i spotkanie z Julią Tupikiną
27 sierpnia, godz. 15.00, Teatr 6.piętro, sala im. K.I. Gałczyńskiego
Obsada: Irena Jun, Barbara Garstka, Anna Cieślak, Justyna Wąsik, Wojciech Wysocki, Paweł Nowisz, Mateusz Weber
Czytanie performatywne dramatu „Anna Frank” Asyi Voloshyny w reż. Evgenii Bagińskiej i spotkanie z Asyią Voloshyną
28 sierpnia, godz. 13.00, Teatr 6.piętro, sala im. K.I. Gałczyńskiego
Dramaturgiczny Okrągły Stół - spotkanie warsztatowe polskich i rosyjskich dramaturgów oraz dramatopisarzy z udziałem widowni.
godz. 15.00, Teatr 6.piętro, scena główna
Obsada: Joanna Żółkowska, Michalina Sosna, Sławomir Głazek, Aleksandra Klimczak
Czytanie performatywne dramatu „Zwyczajna Śmierć” w reż. Kamili Michalak oraz „Lekcje Miłości” w reż. Filipa Frątczaka i spotkanie z Iriną Waśkowską.

***

Część rosyjska projektu
30 września, godz. 18.00, Teatr Festiwal Baltijskij Dom, scena 91
Czytanie performatywne dramatu „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marii Seledets i spotkanie autorką.
1 października, godz. 18.00, Teatr Festiwal Baltijskij Dom, scena 91
Czytanie performatywne dramatu „Supernova Live” Sandry Szwarc rekomendowanego przez Stowarzyszenie Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich w reż. Rusłana Kolousova i spotkanie z autorką
2 października, godz. 13.00, Teatr Festiwal Baltijskij Dom, scena 91
Dramaturgiczny Okrągły Stół – spotkanie warsztatowe polskich i rosyjskich dramaturgów oraz dramatopisarzy z udziałem widowni.
godz. 18.00, Teatr Festiwal Baltijskij Dom, scena 91
Czytanie performatywne dramatu „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marii Seledets i spotkanie autorką.
Projekt „Kulturalne mosty” jest współfinansowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Organizator: Polska Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny”
Patronat honorowy: ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Polsko-Rosyjska Izba Handlowo-Przemysłowa
Mecenasi i partnerzy: APS Energia, Teatr Festiwal Baltijskij Dom, Teatr 6.piętro, Stowarzyszenie Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich, Culture.pl, Instytut Polski w Sankt Petersburgu

Wróć do listy